Nomos Glashütte - 282.S3
282.S3 Ludwig neomatik 75 Jahre Grundgesetz
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Ludwig |
| Reference: | 282.S3 (aka: 282S3) |
| Name: | 282.S3 Ludwig neomatik 75 Jahre Grundgesetz |
| Produced: | 2024 |
| Limited: | Yes, 75 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The NOMOS Ludwig reference 282.S3 was introduced in 2024 as a limited edition of 75 pieces celebrating 75 years of The Basic Law of the Federal Republic of Germany. The case back is engraved with the opening line of German Basic Law: “Die Würde des Menschen ist unantastbar.” (“Human dignity shall be inviolable.”)