Nomos Glashütte - 920
920 Lux Weissgold
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Lux |
| Reference: | 920 (aka: 920) |
| Name: | 920 Lux Weissgold |
| Limited: | No |
| Case Material: | White Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Tonneau |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Lux is one of the boldest and most impressive watches in the Nomos collection, yet it exudes the typical Berlin cool that the brand is known for. It features a tonneau-shaped case done in gold, and its powered by the beautiful, shaped DUW 2002 movement. With reference 920, the dial is done in light blue. The case size is 40.5 * 36mm.