Nomos Glashütte - 921
921 Lux Weissgold Hell
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Lux |
| Reference: | 921 (aka: 921) |
| Name: | 921 Lux Weissgold Hell |
| Limited: | No |
| Case Material: | White Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Tonneau |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Lux is one of the boldest and most impressive watches in the Nomos collection, yet it exudes the typical Berlin cool that the brand is known for. It features a tonneau-shaped case done in gold, and its powered by the beautiful, shaped DUW 2002 movement. Reference 921 has a white gold case and a white silver-plated dial.