Nomos Glashütte - 941
941 Lux Zikade
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Lux |
| Reference: | 941 (aka: 941) |
| Name: | 941 Lux Zikade |
| Produced: | 2014 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Rose Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Tonneau |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Yellow |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Lux is one of the boldest and most impressive watches in the Nomos collection, yet it exudes the typical Berlin cool that the brand is known for. It features a tonneau-shaped case done in gold, and its powered by the beautiful, shaped DUW 2002 movement. With the Lux Zikade, Nomos pairs a rose gold case with a lemon yellow dial, making the Zikade one of the most extravagant watches the German brand produces.