Nomos Glashütte - 942
942 Lux Zobel
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Lux |
| Reference: | 942 (aka: 942) |
| Name: | 942 Lux Zobel |
| Produced: | 2014 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Rose Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Tonneau |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Purple |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Lux is one of the boldest and most impressive watches in the Nomos collection, yet it exudes the typical Berlin cool that the brand is known for. It features a tonneau-shaped case done in gold, and its powered by the beautiful, shaped DUW 2002 movement. With the Lux Zobel (reference 940), Nomos has paired a sumptuous rose gold case to a dial in aubergine & grey.