Nomos Glashütte - 1104
1104 Metro Neomatik 1st Edition
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Metro |
| Reference: | 1104 (aka: 1104) |
| Name: | 1104 Metro Neomatik 1st Edition |
| Produced: | 2015 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 35.00 mm |
| Case Lug Width: | 17.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The NOMOS Metro Neomatik ref. 1104 is part of the '1st edition' series of Neomatik watches. It features a silver dial off-set by a bright red seconds hand and cyan blue minute markers.