Nomos Glashütte - 1105
1105 Metro Neomatik Champagner 1st Edition
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Metro |
| Reference: | 1105 (aka: 1105) |
| Name: | 1105 Metro Neomatik Champagner 1st Edition |
| Produced: | 2015 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 35.00 mm |
| Case Lug Width: | 17.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Champagne |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The NOMOS Metro Neomatik Champagner ref. 1105 is a short-lived '1st edition' version of the Metro Neomatik.