Nomos Glashütte - 1106
1106 Metro Neomatik
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Metro |
| Reference: | 1106 (aka: 1106) |
| Name: | 1106 Metro Neomatik |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 35.00 mm |
| Case Lug Width: | 17.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The award-winning NOMOS Metro is now available as an automatic. Metro neomatik remains slender and elegant—and thanks to the cyan-blue details on the white, silver-plated dial, particularly sophisticated. Also exceptional is what ticks within this watch: DUW 3001, the tenth in-house NOMOS caliber, is slimmer than anything else in the watchmaking world that runs on its own power and is produced in series.