Nomos Glashütte - 1109
1109 Metro 38 Silver / Steel Back
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Metro |
| Reference: | 1109 (aka: 1109) |
| Name: | 1109 Metro 38 Silver / Steel Back |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.50 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The NOMOS Metro 38 no-date was introduced in 2017, arguably inspired by the succes of the 2016 Hodinkee limited edition. It features a case of 38.5mm, housing the hand-wound caliber Alpha. Reference 1109 has a silver dial and a closed case back. Reference 1108 has a silver dial and a see-through case back. Reference 1111 has a grey dial and a see-through case back.