Nomos Glashütte - 1110
1110 Metro Neomatik Nachtblau
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Metro |
| Reference: | 1110 (aka: 1110) |
| Name: | 1110 Metro Neomatik Nachtblau |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 35.00 mm |
| Case Lug Width: | 17.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The award-winning NOMOS Metro is now available as an automatic. The Metro neomatik remains slender and elegant -and thanks to the 'nachtblau' dial- particularly sophisticated. Also exceptional is what ticks within this watch: DUW 3001, the tenth in-house NOMOS caliber, is slimmer than anything else in the watchmaking world that runs on its own power and is produced in series. The reference 1110 Metro Neomatik 'nachtblau' was added to the collection in late 2016.