Nomos Glashütte - 1165
1165 Metro Neomatik Update
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Metro |
| Reference: | 1165 (aka: 1165) |
| Name: | 1165 Metro Neomatik Update |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.50 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The NOMOS Metro Neomatik Update 1165 was introduced in 2021. Inside its 40.50mm case houses the self-winding caliber DUW 6101. Like with the Tangente Update, the date is indicated on the outer periphery of the dial.