Nomos Glashütte - 1170
1170 Metro 33 Rose Gold
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Metro |
| Reference: | 1170 (aka: 1170) |
| Name: | 1170 Metro 33 Rose Gold |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Rose Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 33.00 mm |
| Case Lug Width: | 16.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The NOMOS Metro 1170 was introduced in 2019. This watch features a 33mm case (a first for the Metro) which is executed in rose gold. Inside is NOMOS' trusty Alpha movement.