Nomos Glashütte - 1180
1180 Metro Neomatik 39 Rose Gold
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Metro |
| Reference: | 1180 (aka: 1180) |
| Name: | 1180 Metro Neomatik 39 Rose Gold |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Rose Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.50 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Introduced in October of 2017, the Nomos Metro Neomatik reference 1180 features a case of 38.5 mm and a white dial. It is powered by caliber DUW 3001 Reference 1180 has a white dial and is fitted a brown leather strap