Nomos Glashütte - 1201
1201 Minimatik
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Minimatik |
| Reference: | 1201 (aka: 1201) |
| Name: | 1201 Minimatik |
| Produced: | 2015 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 35.50 mm |
| Case Lug Width: | 17.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Classic NOMOS and yet entirely new: This watch has perfect proportions in a 35.5-millimeter diameter. Ink blue, red and a dash of gold contrast with the white silver-plated dial. Ticking within Minimatik is the new in-house automatic caliber DUW 3001. DUW stands for NOMOS Glashütte Deutsche Uhrenwerke and for the fact that the watchmaking company makes all its movements in-house in Glashütte. The ref. 1201 has a stainless steel case and a silver-white dial with 5 bold blue numerals. The hands are red lacquered.