Nomos Glashütte - 1202
1202 Minimatik Champagner 1st Edition
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Minimatik |
| Reference: | 1202 (aka: 1202) |
| Name: | 1202 Minimatik Champagner 1st Edition |
| Produced: | 2015 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 35.50 mm |
| Case Lug Width: | 17.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Beige |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The NOMOS Minimatik Champagner is a rare first-series version of the Minimatik Champagner, Most easily distinguished from the later 1204 by the orange outline surrounding its small seconds sub dial.