Nomos Glashütte - 1204
1204 Minimatik Champagner
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Minimatik |
| Reference: | 1204 (aka: 1204) |
| Name: | 1204 Minimatik Champagner |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 35.50 mm |
| Case Lug Width: | 17.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Beige |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Minimatik is elegant yet playful; the gentle curves of the case, the lay-out of the dial and the finely-shaped hands all have a certain cheekiness to them. Reference 1204 has a 'champagner' dial, while the ref. 1203 features a more traditional silver dial. With both, subtle dashes of colour brighten up the dials.