Nomos Glashütte - 306
306 Orion 35 White / Open Case Back
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Orion |
| Reference: | 306 (aka: 306) |
| Name: | 306 Orion 35 White / Open Case Back |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 35.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Within the Nomos collection, the Orion is arguably the most classical and vintage timepiece. It is a wristwatch that oozes the style and class of watches from a bygone era. The Orion design is an example of perfect restrain - and yet it is anything but boring and offers a lot of personality. Contrary to the 301/309, references 331 and 306 have white metal hands and indexes. Reference 331 has a closed caseback/ reference 306 has curved sapphire glass see through case back.