Nomos Glashütte - 307
307 Orion 35 Anthracite / Open Case Back
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Orion |
| Reference: | 307 (aka: 307) |
| Name: | 307 Orion 35 Anthracite / Open Case Back |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 35.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Within the Nomos collection, the Orion is arguably the most classical and vintage timepiece. It is a wristwatch that oozes the style and class of watches from a bygone era. The Orion design is an example of perfect restrain - and yet it is anything but boring and offers a lot of personality. Reference 307 has an anthracite dial with white metal hands and markers.