Nomos Glashütte - 311.9
311.9 Orion 35 Gold
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Orion |
| Reference: | 311.9 (aka: 3119) |
| Name: | 311.9 Orion 35 Gold |
| Limited: | No |
| Case Material: | Yellow Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 35.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The NOMOS Orion Gold reference 313 features an 18k yellow gold case, paired with a silver dial. It is powered by the hand-wound Alpha caliber.