Nomos Glashütte - 314
314 Orion 35 Gold rosé
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Orion |
| Reference: | 314 (aka: 314) |
| Name: | 314 Orion 35 Gold rosé |
| Limited: | No |
| Case Material: | Yellow Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 35.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The NOMOS Orion Gold reference 314 features an 18k yellow gold case, paired with a silver dial. It is powered by the hand-wound Alpha caliber.