Nomos Glashütte - 319
319 Orion 33 Duo / Close Case Back
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Orion |
| Reference: | 319 (aka: 319) |
| Name: | 319 Orion 33 Duo / Close Case Back |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 32.80 mm |
| Case Lug Width: | 17.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The NOMOS duo collection was launched at BaselWorld 2019. The watches in this series do not feature NOMOS' signature small seconds hand at 6:00, reducing the minimal aesthetics of the brand even further. Reference 319 is the Orion 33 duo with stainless steel back. Reference 320 is identical but with a see-through back.