Nomos Glashütte - 321
321 Orion 33 / Closed Case Back
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Orion |
| Reference: | 321 (aka: 321) |
| Name: | 321 Orion 33 / Closed Case Back |
| Produced: | 2010 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 32.80 mm |
| Case Lug Width: | 17.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Within the Nomos collection, the Orion is arguably the most classical and vintage timepiece. It is a wristwatch that oozes the style and class of watches from a bygone era. The Orion design is an example of perfect restrain - and yet it is anything but boring and offers a lot of personality. Reference 321 has a stainless steel back; reference 322 is similar yet fitted with a curved sapphire crystal case back. The indexes are gold, while time is indicated through a set of tempered blue hands.