Nomos Glashütte - 321.S1
321.S1 Orion 33 Friesennerz
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Orion |
| Reference: | 321.S1 (aka: 321S1) |
| Name: | 321.S1 Orion 33 Friesennerz |
| Produced: | 2015 |
| Limited: | Yes, 100 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 32.80 mm |
| Case Lug Width: | 17.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Yellow |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The NOMOS Orion Friesennerz is a limited edition of 100 pieces introduced in 2015 for Wempe jewelers. It features a bright yellow dial, which is inspired by a traditional rain jacket.