Nomos Glashütte - 321.ZM
321.ZM Orion 33 40 Jahre Zeit Magazin
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Orion |
| Reference: | 321.ZM (aka: 321ZM) |
| Name: | 321.ZM Orion 33 40 Jahre Zeit Magazin |
| Produced: | 2010 |
| Produced: | 2011 |
| Limited: | Yes, 100 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 32.80 mm |
| Case Lug Width: | 17.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Orion 33 40 Jahre ZEITmagazin is a limited edition of 100 pieces created in 2010 in honor of the 40th anniversary of Die Zeit. It features a grey dial with gold-colored markers. The case back is engraved with 'Die Zeit – Edition Orion'. Exact reference number unknown; contact us with more information.