Nomos Glashütte - 324
324 Orion 33 White / Open Case Back
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Orion |
| Reference: | 324 (aka: 324) |
| Name: | 324 Orion 33 White / Open Case Back |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 32.80 mm |
| Case Lug Width: | 17.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Within the Nomos collection, the Orion is arguably the most classical and vintage timepiece. It is a wristwatch that oozes the style and class of watches from a bygone era. The Orion design is an example of perfect restrain - and yet it is anything but boring and offers a lot of personality. Contrary to the classic 321/322 references, the present Orion 324 has white metal indexes and hands.