Nomos Glashütte - 328
328 Orion 33 Champagne / Open Case Back
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Orion |
| Reference: | 328 (aka: 328) |
| Name: | 328 Orion 33 Champagne / Open Case Back |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 32.80 mm |
| Case Lug Width: | 17.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Champagne |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The NOMOS orion 33 Champagner was introduced in November of 2017. As per its name, it features a champagne-colored dial and a case of 33mm. This watch is powered by the hand-wound Alpha movement. Present model has a see-through caseback