Nomos Glashütte - 329
329 Orion 33 Midnight Blue / Open Case Back
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Orion |
| Reference: | 329 (aka: 329) |
| Name: | 329 Orion 33 Midnight Blue / Open Case Back |
| Produced: | 2010 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 32.80 mm |
| Case Lug Width: | 17.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Orion 33 Nachtblau reference 329 was introduced in 2018. It features a blue dial with gold accents and a see-through case-back.