Nomos Glashütte - 332
332 Orion 35 Anthracite / Closed Case Back
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Orion |
| Reference: | 332 (aka: 332) |
| Name: | 332 Orion 35 Anthracite / Closed Case Back |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 35.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The NOMOS Orion Anthrazit 332 features a stainless steel case with closed case back. The dial is black. It is powered by a hand-wound movement with smalls seconds; Alpha is the latest generation, while earlier versions can be powered by the earlier 1T, 1TS, or 1TSP movements.