Nomos Glashütte - 340
340 Orion Neomatik 39
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Orion |
| Reference: | 340 (aka: 340) |
| Name: | 340 Orion Neomatik 39 |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.50 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Introduced in October of 2017, the Nomos Orion Neomatik 39 reference 340 features a case of 33mm and a white dial. It is powered by caliber DUW 3001 The At Work series comprises four watch models in a larger size and three colors; all are incredibly slender and equipped with the high-end automatic caliber DUW 3001—which is only 3.2 millimeters inheight, and a construction of outstanding precision. Reference 340 has a white dial and is fitted a black leather strap