Nomos Glashütte - 343
343 Orion Neomatik 39 Midnight Blue
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Orion |
| Reference: | 343 (aka: 343) |
| Name: | 343 Orion Neomatik 39 Midnight Blue |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.50 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Introduced in October of 2017, the Nomos Orion Neomatik 39 Nachtblau reference 342 features a case of 38.5 mm and a midnight blue dial. It is powered by caliber DUW 3001 The At Work series comprises four watch models in a larger size and three colors; all are incredibly slender and equipped with the high-end automatic caliber DUW 3001—which is only 3.2 millimeters in height, and a construction of outstanding precision. Reference 342 has a midnight blue dial and is fitted a black leather strap.