Nomos Glashütte - 359
359 Orion 33 Gold / Open Case Back
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Orion |
| Reference: | 359 (aka: 359) |
| Name: | 359 Orion 33 Gold / Open Case Back |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 32.80 mm |
| Case Lug Width: | 17.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Gold |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The NOMOS Orion 33 Gold was introduced in 2021. This Orion has a case of 32.80mm, which holds the hand-wound caliber Alpha. The dial is Gold.