Nomos Glashütte - 360
360 Orion Neomatik 41 Date
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Orion |
| Reference: | 360 (aka: 360) |
| Name: | 360 Orion Neomatik 41 Date |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.50 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The NOMOS Orion Neomatik 41 Date reference 360 was introduced at BaselWorld 2018. It is powered by the self-winding caliber DUW 6101, which features a date that can be set both forwards as well as backwards. At 40.5mm, it is the largest Orion in the current collection.