Nomos Glashütte - 363
363 Orion Neomatik 41 Date Midnight Blue
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Orion |
| Reference: | 363 (aka: 363) |
| Name: | 363 Orion Neomatik 41 Date Midnight Blue |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.50 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The NOMOS Orion Neomatik 41 Date Midnight Blue 363 was introduced in October of 2018. It features a dark blue dial. The stainless steel case measures 40.5mm across and houses the self-winding caliber DUW 6101 with date function.