Nomos Glashütte - 379
379 Orion 38 Silver / Open Case Back
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Orion |
| Reference: | 379 (aka: 379) |
| Name: | 379 Orion 38 Silver / Open Case Back |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.00 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The NOMOS Orion 38 Silver reference 379 was introduced in 2021. This NOMOS Orion has a Stainless Steel case of 38.00mm, housing the hand-wound caliber Alpha. The dial is Grey.