Nomos Glashütte - 380
380 Orion 38 Datum / Open Case Back
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Orion |
| Reference: | 380 (aka: 380) |
| Name: | 380 Orion 38 Datum / Open Case Back |
| Produced: | 2013 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.00 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Within the Nomos collection, the Orion is arguably the most classical and vintage timepiece. It is a wristwatch that oozes the style and class of watches from a bygone era. The Orion design is an example of perfect restrain - and yet it is anything but boring and offers a lot of personality. The present model features a case of 38mm. Reference 380 has both a date as well as a small seconds scale at 6:00, courtesy of its DUW 4101 movement. It features golden indexes and tempered blue hands. Reference 381 is similar though this one features white metal indexes and hands.