Nomos Glashütte - 380.S1
380.S1 Orion 38 Friesennerz
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Orion |
| Reference: | 380.S1 (aka: 380S1) |
| Name: | 380.S1 Orion 38 Friesennerz |
| Limited: | Yes, 100 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.00 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The NOMOS Orion 38 Friesennerz is a limited edition of 100 pieces introduced in 2015 for Wempe jewelers. It features a deep blue dial, which is inspired by a traditional rain jacket.