Nomos Glashütte - 384.S7
384.S7 Orion 38 Silvercut for L'Oro
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Orion |
| Reference: | 384.S7 (aka: 384S7) |
| Name: | 384.S7 Orion 38 Silvercut for L'Oro |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | Yes, 35 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.00 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The NOMOS Orion 38 Silvercut reference 384.S7 is a limited edition of 35 pieces created in celebration of the 35th anniversary of L'Oro jewelers of Canada. This Orion features a case of 38.00mm housing the Alpha movement, paired with a 'Silvercut' style dial.