Nomos Glashütte - 384.T2
384.T2 Orion 38 Midnight Edition
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Orion |
| Reference: | 384.T2 (aka: 384T2) |
| Name: | 384.T2 Orion 38 Midnight Edition |
| Produced: | 2015 |
| Limited: | Yes, 75 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.00 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The NOMOS Orion Midnight Edition was introduced in 2015. It features a blue sunburst dial with either silver or gold accents, and both versions are limited to 75 pieces. The Alpha movement is fitted with NOMOS proprietary 'Swing System'.