Nomos Glashütte - 388
388 Orion 38 Midnight Blue / Closed Case Back
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Orion |
| Reference: | 388 (aka: 388) |
| Name: | 388 Orion 38 Midnight Blue / Closed Case Back |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.00 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The NOMOS Orion 388 was introduced in 2018. It features a blue dial with gold-colored indexes and hands, and a closed case back.