Nomos Glashütte - 391
391 Orion Neomatik Champagner 1st Edition
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Orion |
| Reference: | 391 (aka: 391) |
| Name: | 391 Orion Neomatik Champagner 1st Edition |
| Produced: | 2015 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Beige |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Within the Nomos collection, the Orion is arguably the most classical and vintage timepiece. It is a wristwatch that oozes the style and class of watches from a bygone era. The Orion design is an example of perfect restrain - and yet it is anything but boring and offers a lot of personality. Reference 391 is part of the rare Neomatik 'First Series' models, although the difference with the regular 393 is unknown to us at this point.