Nomos Glashütte - 392
392 Orion Neomatik 36
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Orion |
| Reference: | 392 (aka: 392) |
| Name: | 392 Orion Neomatik 36 |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Within the Nomos collection, the Orion is arguably the most classical and vintage timepiece. It is a wristwatch that oozes the style and class of watches from a bygone era. The Orion design is an example of perfect restrain - and yet it is anything but boring and offers a lot of personality. Reference 392 is the first Orion to be powered by an automatic movement; the ref. DUW 3001 'neomatik'. Subtle cyan blue details on the dial and the red seconds hand provide for a dash of colour.