Nomos Glashütte - 393
393 Orion Neomatik 36 Champagne
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Orion |
| Reference: | 393 (aka: 393) |
| Name: | 393 Orion Neomatik 36 Champagne |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Champagne |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Within the Nomos collection, the Orion is arguably the most classical and vintage timepiece. It is a wristwatch that oozes the style and class of watches from a bygone era. The Orion design is an example of perfect restrain - and yet it is anything but boring and offers a lot of personality. Reference 392 and 393 are the first Orion to be powered by an automatic movement; the ref. DUW 3001 'neomatik'. Reference 393 has a champagne colored dial with a neon orange small seconds hand.