Nomos Glashütte - 101
101 Tangente
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Tangente |
| Reference: | 101 (aka: 101) |
| Name: | 101 Tangente |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 35.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
This watch—more than any other from NOMOS Glashütte—has rightly earned the title “design classic.” It is regarded as the watch of choice amongst architects' and writers', and as a timepiece for cultured individuals. Here the absolute classic, the paired-down, regular Tangente model with the manually wound Alpha movement. The present model has a closed caseback.