Nomos Glashütte - 101.S16
101.S16 Tangente 35 A Century of Bauhaus Red
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Tangente |
| Reference: | 101.S16 (aka: 101S16) |
| Name: | 101.S16 Tangente 35 A Century of Bauhaus Red |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | Yes, 100 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 35.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Bauhaus movement will turn 100 years old in 2019. To celebrate the occasion, NOMOS’ has made its iconic Tangente model as a special edition: three different colors times three, each limited to 100 pieces—and with a 100th anniversary discount. Inspired by the color theory of the design school, these dials feature a ring of blue, yellow, or red on a background the color of sketch paper. The Tangente 101.S16 has a red ring around its 'sketch paper' dial.