Nomos Glashütte - 101.S17
101.S17 Tangente Loki Schmidt
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Tangente |
| Reference: | 101.S17 (aka: 101S17) |
| Name: | 101.S17 Tangente Loki Schmidt |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | Yes, 100 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 35.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The NOMOS Tangente 101 Loki Schmidt is a limited edition of 100 pieces created in honor the late Hannelore 'Loki' Scmidth, German environmentalist and wife of Chancellor Helmut Schmidt. This watch was introduced in 2019, 100 years after Loki Schmidt was born.