Nomos Glashütte - 101.S18
101.S18 Tangente Glück Auf
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Tangente |
| Reference: | 101.S18 (aka: 101S18) |
| Name: | 101.S18 Tangente Glück Auf |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 35.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The NOMOS Tangente Gluck Auf is a limited edition of 125 pieces created as an homage to the German mining industry. It is available exclusively through Rüschenbeck jewelers of Germany.