Nomos Glashütte - 101.S7
101.S7 Tangente Erika
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Tangente |
| Reference: | 101.S7 (aka: 101S7) |
| Name: | 101.S7 Tangente Erika |
| Produced: | 2014 |
| Limited: | Yes, 100 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 35.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Purple |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Tangente Erika was introduced in 2014 as part of the Wempe 100 series as a limited edition of 100 pieces. The case measures 35mm across and features a closed case back. The lilac dial is highlighted by rose gold-plated indexes and hands.