Nomos Glashütte - 107
107 Tangente Datum
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Tangente |
| Reference: | 107 (aka: 107) |
| Name: | 107 Tangente Datum |
| Produced: | 2002 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 35.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The ref. 107 is a Tangente model with date, courtesy of its caliber Beta movement.