Nomos Glashütte - 117
117 Tangente Gold Gangreserve
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Tangente |
| Reference: | 117 (aka: 117) |
| Name: | 117 Tangente Gold Gangreserve |
| Limited: | No |
| Case Material: | Rose Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 35.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 13000.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Nomos Tangente Gold reference 117 features a rose gold case (35mm) with see-through case back, allowing a glimpse of its hand-wound caliber Gamma with power reserve indicator. The dial is silver / white.