Nomos Glashütte - 121
121 Tangente 35 Platin
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Tangente |
| Reference: | 121 (aka: 121) |
| Name: | 121 Tangente 35 Platin |
| Produced: | 2000 |
| Produced: | 2004 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Platinum |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 35.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The NOMOS Tangente 121 is a special edition which features a platinum case and a silvered dial. It was available from 2000 up until approximately 2004.